سفارش تبلیغ
صبا ویژن

راه های افزایش کتابخوانی در کودکان

هر والدی به روش های خاص خود سعی در افزایش یک عادت رفتاری در فرزندش می کند. زمانی که پدر و مادر از روش های غیر اصولی استفاده کنند، نه تنها به نتیجه دلخواه نمی رسند؛ بلکه ممکن است در فرزندشان یک نوع بیزاری ایجاد نمایند. مشاوره کودک به شما کمک می کند تا مزایا و معایب روش تربیتی خود را بشناسید و آن ها را بهبود دهید. با خواندن مقاله آموزش پدر و مادر نیز با تمامی آنچه که باید در ارتباط با فرزندتان بدانید آشنا خواهید شد. همچنین علاوه بر الگوسازی، والدین می توانند با راهکارهای زیر در فرزندان شان کتابخوانی را ارتقا دهند.

1- زمان دادن به کودک

در صورتی که کودک به قصه کودکانه خواندن علاقه نشان نمی دهد، او را مجبور به این کار نکنید و یا از کتاب خواندن او ناامید نشوید. با صبر و حوصله به کودک خود زمان بدهید، در این مدت سعی کنید تا حوزه های مورد علاقه کودک تان را پیدا کرده و کتاب های مربوط به آن حوزه را در اختیار او قرار دهید.

2- کتابخوانی برای کودکان به طور مداوم

برای این که کتاب خواندن در کودک تبدیل به یک عادت شود، لازم است که به طور مدام برای افزایش کتابخوانی کودک تان بکوشیدرود. مادر یا پدر می توانند هر روز کودک خود را در آغوش بگیرند و به همراه او کتاب های مورد علاقه اش را بخوانند. هنگامی که کودک به صورت منظم همراه با افرادی که به آن ها دلبستگی دارد کتاب بخواند، از آن لذت می برد و به تدریج برایش تبدیل به عادت می شود.

3- کتاب خواندن برای کودکان به صورت جمعی

سعی کنید شرایطی مهیا کنید که کودک همراه با جمع قصه کودک بخواند. این جمع می تواند دوستان و هم سالان او و یا حتی خود شما باشید. تا قبل از دوره مدرسه می توانید همراه با کودک، کتاب های مورد علاقه او را بخوانید. در دوره مدرسه کودک دوست دارد که همراه با همسالان خود کتاب بخواند، پس می توانید شرایط کتاب خوانی او را به همراه دوستانش مهیا کنید.

4- انتخاب کتاب را به عهده کودک بگذارید

می توانید هر از چند گاهی کودک تان را به کتاب فروشی ها و کتاب خانه ها ببرید و اجازه دهید که به اختیار خودش کتاب های مورد علاقه اش را انتخاب کند. کودکان دوست دارند مستقل باشند. پس کودک کتابی که خودش انتخاب کرده است را با علاقه بیشتری می خواند تا کتابی که برایش انتخاب شده باشد.

5- مفرح کردن کتاب خواندنی

کتاب خواندن را برای کودک به صورت یک تفریح در بیاورید. مثلا وقتی برای کودک کتاب می خوانید صدای خود را عوض کنید و با انرژی خود کودک را به هیجان در بیاورید. اگر جذاب ترین کتاب را نیز به صورت خسته کننده و یکنواخت برای کودک بخوانید، از آن خسته می شود و علاقه ای به مطالعه از خود نشان نمی دهد.

6- استفاده از تکنولوژی

دنیای امروز، دنیای تکنولوژی و فناوری است، دیر یا زود کودکان نیز با این دنیا آشنا می شوند. می توانید با استفاده از همین تکنولوژی عادت های خوب و مثبت را در کودکان تقویت کنید. استفاده از کتاب های الکترونیکی که جذاب تر از کتاب های معمول هستند می تواند یک راه افزایش علاقه مندی کودکان به کتاب خوانی باشد. کتاب های الکترونیکی طراحی های جذاب و متفاوتی دارند، مثلا فونت و رنگ آن ها تغییر می کند و قابلیت پخش صدا نیز دارند که برای کودکان بسیار جذاب است.